Wielu osobom wino kojarzy się tylko i wyłącznie z alkoholowym napojem z winogron. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują jednak inne formy tego trunku, w tym wino z ryżu. Wino z ryżu – którego właściwa nazwa to sake – jest trunkiem wywodzącym się z kuchni japońskiej, ale cieszy się ono dużą popularnością także w innych zakątkach świata – również w Polsce. Skosztować można go między innymi w restauracjach z sushi, kuchnią japońską i orientalną czy zakupić butelkę w sklepie z alkoholami z całego świata. Wino z ryżu można także wykonać samodzielnie w domowych warunkach. Przepis wbrew pozorom nie jest czasochłonny i skomplikowany i poradzić powinien z nim sobie niemalże każdy.

Jak zrobić wino z ryżu?

Do przygotowania wina z ryżu potrzebować będziemy 2kg cukru, 1kg ryżu, 8l wody a także 100g rodzynek oraz 70g drożdzy. W pierwszym kroku należy zagotować wodę z cukrem i dokładnie połączyć oba te składniki oraz odstawić na bok do ostudnięcia. Do pustego gąsiora, w którym powstanie nasze wino wsypać powinniśmy suchy ryż a następnie zalać go ostudzoną wodą z cukrem. Do mikstury dodać powinnismy także drożdze winiarskie oraz rodzynki. Gąsior odstawiamy w ciepłe miejsce na mniej więcej 14 dni, wcześniej jednak zatykamy go specjalną rurką fermentacyjną. Po około dwóch tygdniach przelewamy gotowy trunek do butelek. Wielu osobom zależy na złocistym kolorze wina, aby go uzyskać wystarczy zabarwić wino domowym karmelem. Warto wiedzieć o tym, że ryżu na którym przygotowane zostało wino nie trzeba od razu wyrzucać – można na nim przygotować kolejne wino, które będzie zdecydowanie mocniejsze.

Kiedy wypić gotowy trunek z ryżu?

Wiele osób chce od razu wypić przygotowane przez siebie wino. Aby jednak miało ono odpowiedni kolor, smak i aromat powinno leżakować w butelkach przez minimum 6 miesięcy, dopiero potem nadawać się będzie do spożycia. Oczywiście przygotować można wino o różnych walorach smakowych. Jedną z możliwości jest dodanie do przygotowywanego wina świeżego soku owocowego. Może to być sok z jabłek bądź innych owoców. Do przeznaczonej do fermentacji mikstury dodać można nie tylko sok z owoców, ale także zioła – na przykład odrobinę kurkumy, co zdecydowanie zwiększy walory smakowe i aromatyczne trunku. Wiele osób ma różne preferencje odnośnie dodatków do wina z ryżu, niektórzy nie boją się także eksperymentowania i dodawania bądź mieszania innych składników. Na początek warto jednak przyrządzić trunek zgodnie z tradycyjną recepturą i sprawdzić, czy smak tem nam odpowiada, dopiero później próbować ulepszyć go i dopasować do naszych smakowych preferencji. Wino z ryżu – sake, także to domowe to doskonały trunek nie tylko do japońskiej kuchni.