Najdroższe wina świata

Wino to jeden z trunków, który jest znany ludzkości od wieków. W starożytnym świecie, rozrzedzane z wodą, wino stanowiło główny napój. Obecnie alkohol ten jest jednym z popularniejszych. Jednak każdy wie, że dobre wino jest warte swojej ceny. Nawet jeśli jest ona horrendalna, jak w tych przypadkach. Najdroższe wina świata .

Domaine de la Romanee-Conti Romanee-Conti Grand Cru

Pod tą nazwą kryje się najdroższe wino świata. Pochodzi z regionu Cote de Nuits we Francji. Produkowane jest z całych kiści winogron Pinot Noir.
Średnia cena za butelkę o pojemności 0,75 l wynosi 20 tysięcy dolarów. Najwyższa cena za butelkę wynosiła zaś 73 tysiące dolarów.
Co daje taką cenę? Liczba butelek – od 5 do 10 tysięcy rocznie oraz smak. Opisywany jako wyważony, głęboki perfekcyjny smak z aromatem truskawek, dzikiej wiśni, kwiatów mięty i przypraw.

Domaine Leroy Musigny Grand Cru

Drugim najdroższym winem świata również jest pochodzenia francuskiego. Winna, z której wychodzi to wino szczyci się ze swoich biodynamicznych upraw. Przy produkcji wina wykorzystuje się jedynie naturalne źródła energii i naturalne drożdże.
Za butelkę wina średnio zapłacimy 16 tysięcy dolarów. Najwyższa cena za butelkę tego trunku osiągnęła zaś zawrotną liczbę 97 tysięcy.
Wino charakteryzuje się niezwykle jedwabistą konsystencją i aromatem czerwonych owoców.

Egon Muller Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese

Trzecie najdroższe wino świata to już produkcja niemiecka. Trunek pochodzi z regionu Mozela, określanego jako najstarszy region winiarski. Cena za butelkę trunku wynosi około 15 tysięcy dolarów.
Skąd taka cena za butelkę białego wina? Nie jest wytwarzane regularnie. Produkcja odbywa się jedynie w szczególnie wyjątkowych rocznikach i długo leżakuje.
Dzięki temu jednak ma bogaty smak egzotycznych owoców, przypraw i miodu.

Henri Jayer Cros Parantoux

Można powiedzieć, że praktycznie ex-aequo na 3 miejscu znalazło się francuskie wino. Pochodzi z regionu Vosne-Romanee. Jego średnia cena wynosi niecałe 15 tysięcy złotych. Rekordem jest zaś 24 tysiące dolarów za jedną butelkę.
Ma intensywny smak z lekko pikantnym posmakiem. Idealnie zrównoważone i niezwykle głębokie z nutką wiśni.