Podstawowe kroki przy przygotowaniu wina owocowego

  1. Najpierw określ ilość produkowanego wina. To teraz określa rozmiar pojemników i wymiary składników użytych do produkcji wina.
  2. Do produkcji wina zaleca się użycie najlepszych możliwych owoców, jakie można uzyskać. Zaplanuj użycie 3-4 funtów owoców na galon pożądanego wina.
  3. Polecamy pierwotną fermentację zrobić wiadro ze względu na duży otwór; co ułatwi czyszczenie, mieszanie podczas dodawania dowolnych składników i usuwanie owoców przed końcem fermentacji.
  4. Po zakończeniu fermentacji, czyli po przeniesieniu wina do szklanego pojemnika o odpowiedniej wielkości w celu oczyszczenia i leżakowania.
  5. Weź świeże owoce, oczyść i usuń szypułki lub pestki, co jest odpowiednie dla owoców, z którymi pracujesz. Umieść owoce w nylonowej torbie lub serze, aby zmiażdżyć je w wiadrze. Możesz użyć rąk, oczywiście czystych, aby zmiażdżyć i/lub rozbić miazgę. Ma to na celu uzyskanie cukru dostępnego dla drożdży oraz uwolnienie smaków owoców.
  6. Teraz dodaj wystarczającą ilość enzymów pektynowych, aby pomóc w rozłożeniu wszystkich cukrów dla drożdży. Postępuj zgodnie z instrukcją na etykiecie, aby określić ilość.
  7. W owocach nie ma wystarczającej ilości cukru, aby uzyskać wystarczającą ilość alkoholu w winie. Będziesz musiał dodać od jednego do trzech funtów cukru na galon pożądanego wina. To określi moc alkoholu w twoim winie. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Pomocne i zalecane jest użycie areometru do pomiaru cukru w moszczu winnym.
  8. Dodaj wystarczającą ilość wody do objętości wybranej dla twojego wina. W tym czasie możesz użyć garbników (1/2 łyżeczki na galon), aby wino miało lepsze odczucie w ustach. Również w tym momencie dodanie mieszanki kwasów (1/3 łyżeczki na galon) pomoże zrównoważyć wino. Zaleca się również dodanie odżywki drożdżowej (postępuj zgodnie z zaleceniami na etykiecie produktu, który zdecydujesz się użyć), owoce użyte w winie nie mają wystarczającej ilości składników odżywczych i minerałów dla dobrej fermentacji wina.
  9. Czas dodać pirosiarczyn potasu. Dodaj ¼ łyżeczki. na pięć uncji chłodnej wody; wymieszać, aby się rozpuścić, niż dodać tylko jedną uncję na galon do moszczu winnego. Pełne pięć uncji wystarczy, jeśli przygotowujesz sześciogalonową partię. Ma to na celu zabicie wszelkich niechcianych bakterii, drożdży lub innych zanieczyszczeń, które mogą działać na moszcz winny. Po dodaniu pirosiarczynu potasu należy odczekać dodatkowe 24 godziny przed dodaniem wybranych drożdży winnych.
  10. Teraz używasz areometru. Wkładasz czysty areometr do moszczu winnego, aby poznać swoją początkową grawitację (jest to gęstość cukru w roztworze w moszczu winnym). Napisz, jak spada grawitacja, zanim przejdziesz dalej. To ważne dla Ciebie, abyś mógł poprawnie postępować zgodnie z instrukcjami w dalszej części procesu produkcji wina. Możesz wykorzystać tę wiedzę, aby uzyskać potencjalną dostępność alkoholu według objętości po zakończeniu fermentacji.
  11. Po odczekaniu 24 godzin możesz dodać drożdże do moszczu winnego, aby rozpocząć fermentację.
  12. Wino generalnie fermentuje w ciepłej temperaturze lepiej niż chłodne. Idealnie do fermentacji wina w temperaturze 21⁰ – 24⁰ C.
  13. Zaleca się codzienne mieszanie wina, aby utrzymać drożdże w zawiesinie, aby dotrzeć do cukrów w moszczu winnym, a także usunąć gaz CO2, który jest przez nie wytwarzany podczas fermentacji. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie odczytu grawitacyjnego za każdym razem przed mieszaniem, aby wiedzieć, kiedy wykonać krok 14.
  14. Trzeciego dnia fermentacji dodatkowe karmienie drożdżami pomoże drożdżom zakończyć fermentację. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie wybranego produktu.
  15. Gdy fermentacja jest poniżej 1,040 i powyżej 1,020, należy usunąć owoce i odsączyć wszelkie płyny uwięzione w owocach. Delikatne wyciskanie jest w porządku, aby usunąć nadmiar płynu.
  16. Pozwól swojemu winu zakończyć fermentację. Przed przejściem do szklanego pojemnika do leżakowania i czyszczenia wina.
  17. Kiedy przenosisz moszcz z winem do czystego i odkażonego szklanego pojemnika, odpowiedniego do wielkości, którą robisz. Dzięki temu przestrzeń nad pojemnikiem jest jak najmniejsza. W tym momencie należy podać dodatkową ilość pirosiarczynu potasu, taką samą dawkę jak w kroku 9.
  18. Przed umieszczeniem śluzy w szklanej butli należy wymieszać, aby podczas fermentacji powstały pęcherzyki gazu, które nie opuściły moszczu. Wino jest na ogół pijane nieruchomo, bez gazu.
  19. Pozostaw wino w chłodnym, ciemnym miejscu. Będziesz w stanie stwierdzić, kiedy to będzie jasne, obserwując. Zwykle minimum trzydzieści dni przed całkowitym oczyszczeniem wina. Cierpliwość jest w tej chwili ważna.
  20. Kiedy twoje wino jest całkowicie czyste, przelej je do butelek w celu dalszego leżakowania. Wino poprawi się z wiekiem. Następnie ciesz się!