Wiele osób zaczyna się interesować domową produkcją wina. Jest to bowiem świetny pomysł, gdy mamy owoce, z którymi nie wiemy co robić, a także pokłady cierpliwości. Przy czym mamy również możliwość stworzenia wina o takiej mocy i wytrawności jakie chcemy.
Jednak większość przepisów, które możemy znaleźć dotyczy win słodkich lub półsłodkich z owoców. Co zaś z winami wytrawnymi? Jak zrobić wino wytrawne?

Ogólne zasady

Na początku pewne ogólne informacje odnośnie wina i wina wytrawnego. Wino jest produktem przetwarzania cukru przez drożdże na alkohol w obecności owoców.
W zależności od zawartości cukru jaką wykazuje wino możemy wyróżnić wina słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Jak można się domyślić, wina słodkie zawierają najwięcej cukru, podczas gdy wina wytrawne najmniej.

Skąd bierze się cukier w winie? Są dwa źródła jego pochodzenia – owoce oraz dosypany cukier przez osobę robiącą wino. Robiąc wino z owoców mających dużą zawartość cukru nie trzeba dosypywać cukru – chyba, że chcemy wino bardziej słodsze. Jednak w większości przypadków dosypuje się cukier, gdyż od tego zależy również poziom alkoholu – im więcej cukru tym odpowiednie drożdże mogą wytworzyć więcej alkoholu w winie.

Najczęściej wino robi się z winogron. Owoce te zawierają dużo soku, a także posiadają naturalne drożdże na swojej powierzchni, które usprawniają przebieg fermentacji. Trzeba jednak pamiętać, że do przygotowania wina używa się jedynie dojrzałych owoców. Te niedojrzałe mogą zepsuć wino zakwaszając je i nadając gorzki smak.

Przygotowanie wytrawnego wina z winogron

Winogrona przeznaczone do produkcji wina nie mogą być przechowywane dłużej w domu niż półtora dnia. Po dwóch dniach leżakowania mogą zacząć robić się kwaśne, co znacznie pogarsza jakość trunku.

Produkcję wina zaczyna się od przejrzenia zebranych lub kupnych owoców. Należy usunąć wszystkie gałązki, liście czy niedojrzałe lub suche owoce, będące wśród dojrzałych gron. Wszystko lepiej wykonać w rękawiczkach gdyż ciemny winogron zostawia brudzący sok.
Następnie trzeba delikatnie zgnieść wszystkie owoce, by puściły sok. Lepiej nie wykorzystywać do tego mechanicznych pras. Wystarczy drewniany tłuczek, który, gnieciemy owoce – ale nie rozgniatamy na miazgę. Rozgniatając je do formy papki rozgnieciemy również pestki winogron, co uwolni ich gorycz i zepsuje wino.
Uzyskaną poprzez zgniatanie masę umieszczamy w pojemniku i przykrywamy grubą warstwą gazy. Podczas kilku pierwszych dni będzie uwalniał się kwaśny sok a na górze zbierał się miąższ. Aby uniknąć zakwaszeniu należy mieszać całość kilka razy dziennie.
Następnie oddzielamy sok od miazgi. Małymi porcjami przepuszczamy całość przez gazę, wlewając sok do przygotowanego pojemnika. Aby otrzymać cały sok do miazgi należy dodać ciepłej wody i ponownie wycisnąć z całości soku.
Najlepszym pojemnikiem fermentacyjnym jest specjalny balon z rurką filtracyjną, wypełnioną wodą. Upewnij się, że naczynie jest czyste, a przed wlaniem do niego soku suche.
Zalewamy sokiem do ¾ objętości. ¼ będzie bowiem wypełniona pianą oraz dwutlenkiem węgla.
W zależności od tego jak mocne wino chcemy wybieramy drożdże. W sklepach najczęściej wystarczy podać ilość alkoholu, jaką chce się uzyskać – maksymalnie do 21% alkoholu – aby otrzymać odpowiednie drożdże winiarskie. Następnie wystarczy je rozrobić według instrukcji na opakowaniu – chyba, że według opakowania można od razu dodać je do soku.
Następnie cukier. Również przy produkcji wina wytrawnego jest on bowiem potrzebny, aby drożdże mogły fermentować i tworzyć alkohol. Jednak przy winie wytrawnym trzeba go dodać tyle, aby prawie cały sfermentował i nie pozostało go wiele w winie.

Skąd wiedzieć ile cukru trzeba dodać?

Najłatwiej jest to obliczyć. Na około 1% alkoholu w winie potrzeba 17 gramów cukru. Można więc wyprowadzić wzór :
17 gramów cukru x ile litrów wina chcemy otrzymać x ilość alkoholu jaką chcemy otrzymać.
Przy czym, chcąc być bardzo dokładnym trzeba od tego odjąć cukier zawarty w owocach. Do zmierzenia ilości tego cukru może posłużyć cukromierz lub można przyjąć, że owoce zawierają od 5 do 10 procent cukrów.
Poprawna ilość cukru jest ważna gdyż za mała spowoduje przeżyciem drożdży. Drożdże podczas powstawania wina muszą w pewnym momencie zginąć, gdyż w innym przypadku mogą rozsadzić wino po jego rozlaniu do butelek. Za duża ilość cukru w winie powoduje za to, że zamiast wytrawne będzie półwytrawne lub półsłodkie.
Ogólnie przyjmuje się, że jeśli w winie jest do 4 gramów cukrów na litr nadal jest ono wytrawne, gdyż jest to minimalna ilość cukru.

Zakończenie produkcji

Tak nastawione wino powinno fermentować do trzech miesięcy w temperaturze od 16 do 25 stopni. Po tym okresie możesz zlać wino znad osadu na dnie balonu. Następnie można przelać je do butelek i pozwolić leżakować aby nabrało smaku.
Im starsze wino tym lepsze.