Jak usunąć plamę z czerwonego wina?

Chyba każdemu z nas zdarzyło się poplamić coś czerwonym winem. Są to plamy, które trudno usunąć poprzez wypranie ubrań w pralce bez wcześniejszego wywabienia ich. Jak tego dokonać i czy można całkowicie pozbyć się czerwonej plamy z ulubionej bluzki czy sukienki. Tego właśnie dowiesz się czytając ten artykuł.

Plamy po czerwonym winie – usuwanie

Plama z czerwonego wina to nie koniec świata. Nie oznacza, że musisz pożegnać się z poplamioną częścią garderoby. Wystarczy tylko szybko zareagować póki zabrudzenie jest świeże ( tak jak z większością uporczywych plam). Na plamy po tym trunku mamy swoje sposoby, więc nie ma co płakać nad rozlanym winem tylko do dzieła.

  1. Sól. To jeden z najbardziej popularnych sposobów. Jak usunąć plamę za pomocą soli kuchennej ? to bardzo proste. Sól ma bardzo duże właściwości chłonne. Posyp plamę obficie solą, delikatnie potrzyj i zaczekaj parę minut. Sól wchłonie nie tylko ciecz, ale także czerwony barwnik w niej zawarty. Materiał przepłukujemy z soli w wodzie, a następnie pierzemy w pralce według zaleceń producenta na metce.
  2. Białe wino. Bardzo dobrze sprawdza się jako neutralizator plam po czerwonym winie. Należy zalać nim plamę i odczekać paręnaście minut. Następnie dobrze wypłukać ubranie w wodzie i wyprać.
  3. Cytryna. Wygnieść sok z cytryny i wetrzeć go bardzo dokładnie w plamę, chwilę odczekać i dopiero wyprać.
  4. Woda utleniona. Jest obecna w każdym domu jako nieodłączny element naszej domowej apteczki. Dlatego zawsze znajduje się pod ręką. Jeżeli tylko poplamimy się w domu to zawsze możemy po nią sięgnąć. Zalewy nią plamę dość obficie i wcieramy go w plamę. Zostawiamy na kilkanaście minut i wrzucamy do pralki.
  5. Wrzątek. Najlepiej zaraz póki plama jeszcze mokra i świeża przelać ją wrzątkiem, a następnie pozostawić ją w nim na parę minut przed włożeniem do pralki.
  6. Mąka ziemniaczana lub talk. Ma to sens tylko wtedy jak zasypiemy nimi plamę zaraz po wylaniu wina ( mokra), gdyż pochłaniają one wilgoć i barwnik. Obficie zasypujemy świeżą plamę mąką ziemniaczaną lub talkiem i pozostawiamy na kilka minut. Przed wypraniem usuwamy je z ubrania i dopiero wkładamy do pralki.
  7. Mleko. Plamę zalewamy mlekiem i moczymy ją w nim przez paręnaście minut, kolejno pierzemy.

Jak widać sposobów na pozbycie się plam z czerwonego wina jest wiele. Ich skuteczność zależy od szybkości naszej reakcji, czyli od tego jak szybko zaczniemy wybawiać plamę. Ponadto materiał, który uległ zabrudzeniu także odgrywa ważną rolę. Dużo łatwiej będzie nam usunąć zabrudzenie z tkaniny syntetycznej niż z naturalnej bawełny czy lnu. Są materiały, które momentalnie chłoną ciecz do środka włókien. Jednak zawsze najważniejsza jest szybka reakcja na plamę