Krótka historia wina

Wino towarzyszy ludziom od czasów starożytnych. Pierwszy dowód wskazujący na to, że wino produkowane było celowo pochodzi ze Starożytnego Egiptu, z czasów panowania I dynastii – czyli około 3000 lat p.n.e – winiarska prasa pojawiła się bowiem na jednym z hieroglifów. Bardzo szybko rozpowszechniło się ono na tereny Starożytnej Grecji i Starożytnego Rzymu, skąd wyruszyło dalej na podbój świata. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że podbój ten okazał się wielkim sukcesem a wino, jeden z najpopularniejszych trunków na świecie cały czas zdobywa nowych wielbicieli.

Rodzaje wina

Wino nie jest trunkiem jednorodnym, istnieje wiele rodzajów tego alkoholowego napoju. Choć nie ma żadnego powszechnie stosowanego systemu klasyfikacji wina, można rozróżnić kilka jego rodzajów. Pierwszego podziału dokonać można ze względu na zawartość alkoholu, i tu wyróżnić możemy wina stołowe, zawartości alkoholu zwykle w granicach 9–15% obj., oraz wina wzmacniane, osiągające zwykle 17–22%. Do tej pierwszej kategorii zaliczyć można najwięcej rodzajów win. Ich najstarszy i najpopularniejszy podział związany jest z barwą trunku. Dostępne są wina czerwone, białe oraz różowe. Spośród win czerwonych wyróżnić można m.in. delikatne, stosunkowo mało aromatyczne i mało wyraziste wina (przykładowo merlot z Włoch), łagodne wina o wyraźnie owocowym aromacie i niskiej zawartości garbników (shiraz z Australii), rześkie przyprawowe wina, o intensywnym zapachu i smaku, (na przykład wina z Corbières) oraz potężne, intensywne wina, o ciężkiej strukturze (jak cabernet sauvignon z Napa Valley). Spośród win białych wyróżniamy na przykład trunki wytrawne z owocowymi i kwiatowymi nutami zapachowymi (jak rieslingi z Niemiec), wina wytrawne i dobrze zbudowane (np. białe burgundy), wina półwytrawne z owocowymi i kwiatowymi nutami zapachowymi (jak wina z owoców z późnego zbioru z Mozeli) oraz słodkie, produkowane z winogron porażonych szlachetną pleśnią (np. sauternes).

Jak przechowywać wino?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przechowywać wino. Porad na ten temat jest bardzo dużo. Pierwszą rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę jest światło. Trunki te powinny być przechowywane w zacienionym, a najlepiej zupełnie ciemnym, miejscu. Butelkę z winem przechowywać należy w pozycji leżącej, na przykład na specjalnych stojakach, których w sklepach dostępnych jest bardzo dużo. Inne ułożenie, na przykład w pozycji pionowej sprawi, że korek zawsze będzie wilgotny. Inne czynniki, jakie trzeba wziąć pod uwagę to temperatura przechowywania oraz wigotność powietrza. Informacja, jakie warunki będą najlepsze dla danego wina zwykle umieszczone są na jego etykiecie, z którą warto się zapoznać.