Dlaczego wino kwaśnieje
Wino to jeden z bardzo popularnych alkoholi, jednak w naszym kraju nadal spożywane w bardzo małych ilościach. Szacuje się, że rocznie spożycie tego trunku w Polsce wynosi około 3,5 litra na osobę, we Włoszech około 27 litrów natomiast we Francji jest to aż 44 litry. Wino bardzo korzystnie wpływa nie tylko na nasz organizm ale także na cerę. Mowa tutaj oczywiście o regularnym spożywaniu wina w małych ilościach, a nie upijanie się nim.
Jak powstaje wino
Wyprodukować dobre wino to nie lada wyzwanie. Czynników, które mają wpływ na trunek jest naprawdę wiele. Do najważniejszych z nich zaliczamy jakość samych gron. Nie bez znaczenia jest też szczep z jakiego pochodzą oraz jego wiek. Im starsze są winne krzewy tym wino ma bardziej skoncentrowany i wyrazisty smak. To w jakich warunkach rosną ( nasłonecznienie, rodzaj gleby, wilgotność) także jest nie bez znaczenia. Również bardzo istotne jest jak przebiega proces fermentacji, jak długo trwa oraz w jakim zbiorniku zachodzi. Jak widzimy na efekt końcowy trunku składa się bardzo wiele czynników. Wino powstaje w procesie fermentacji soku z zebranych gron.
Dlaczego wino kwaśnieje
Wino może skwaśnieć zarówno na etapie wytwarzania ( podczas fermentacji), przechowywania lub po otwarciu. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie postaram Ci się właśnie odpowiedzieć. Otóż jeśli wino skwaśniało nam podczas fermentacji przyczyna jest prosta. Musiał dostać się nam do środka tlen. Taka sama jest przyczyna jeśli otworzymy zakorkowane wino i jest kwaśne. Także musiał dostać się tam tlen np. przez nieszczelny korek. Po otwarciu wino nadaje się tylko kilka dni do spożycia i to tylko wtedy jeśli jest przechowywane w odpowiednich warunkach ( w winiarce lub lodówce). Ważne, aby wino po otwarciu i ponownemu zakorkowaniu stało w pozycji pionowej – brak kontaktu korka z trunkiem. Korek po ponownym zakorkowaniu rozszczelnia się i przez niego przedostaje się powietrze. Gdyby był on zanurzony w alkoholu mógłby szybciej ulec on zepsuciu.
Jak widzimy na smak i jakość wina ma wpływ bardzo wiele czynników oraz przebieg całego procesu produkcyjnego. Aby trunek był jak najlepszej jakości wszystko na każdym etapie musi przebiegać prawidłowo. Również odpowiednie przechowywanie alkoholu zarówno przed jak i po otwarciu ma ogromne znaczenie. Przed otwarciem zwróćmy uwagę, aby korek nie uległ rozszczelnieniu oraz by miał cały czas kontakt z cieczą. Również temperatura leżakowania wina powinna nie być za wysoka a pomieszczenie przyciemnione. Dlatego doceńmy starania producentów win ( zwłaszcza tych z małych regionalnych winnic) i delektujmy się smakiem, aromatem oraz korzystnymi właściwościami tego cudownego trunku.
Najnowsze komentarze