Odchudzanie się dla wielu osób jest czymś bardzo trudnym, co wymaga od nich wielu wyrzeczeń. Zdarza się, że niektórzy poszukują wspaniałego produktu, który nagle sprawi, że w znacznie łatwiejszy sposób będzie można zrzucić zbędne kilogramy. Tymczasem, można powiedzieć, że taki produkt nie istnieje, a zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na odchudzanie się jest powolna zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Taka strategia działania pozwala także zniwelować efekt jo-jo bezpośrednio po skończonym procesie odchudzania.

Dodatkowo, nieocenionym wsparciem podczas odchudzania się jest aktywność fizyczna, która pomaga utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji, ale i która pozwala kończyć każdy dzień w dobrym bilansem energetycznym.  Zastanawiając się, jak efektywnie chudnąć warto więc uwzględnić zarówno dietę jak i regularne treningi.

Jak efektywnie chudnąć? Liczenie kalorii naprawdę pomaga

Zdrowa dieta to szereg zasad i wytycznych, które oczywiście są ważne, ale do odchudzania można też podejść z matematycznego punktu widzenia. Utrata kilogramów ma miejsce w momencie, kiedy pojawia się ujemny bilans energetyczny, a więc kiedy w ciągu dnia spalamy więcej kalorii niż przyjmujemy wraz z pożywieniem.

– W takim przypadku warto zacząć od oszacowania swojego codziennego zapotrzebowania kalorycznego. Podczas jego obliczania trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie jak wiek, płeć, a także prowadzony tryb życia i związaną z nim aktywność fizyczną. Trzeba też oszacować jaka ilość kalorii jest nam codziennie potrzebna do wykonywania wszystkich podstawowych czynności życiowych.

– W momencie, kiedy będziemy już znać potrzebną nam dziennie ilość kalorii- musimy odżywiać się w ciągu dnia w taki sposób, aby bilans energetyczny był na minus. Możemy więc przyjąć dietę zakładającą maksymalną, dzienną ilość kalorii pomniejszoną o około 500 kcal. Kalorie warto liczyć i zapisywać, szczególnie na początku. Kalorie można też dodatkowo spalać poprzez treningi i aktywność fizyczną.

W jaki sposób się odżywiać? Jakie zasady są najważniejsze?

Odpowiednia dieta to przyjmowanie regularnych posiłków w ciągu dnia w odstępach około 3-4 godzin czasu. Warto unikać nadmiernego przejadania się oraz długotrwałych głodówek, które negatywnie wpływają na metabolizm naszego organizmu. Warto także dużo pić- najlepiej około 2 litry w ciągu dnia. Kluczowe jest unikanie słodyczy oraz tłustych i smażonych potraw, które też jednocześnie są bardzo kaloryczne.

Tymczasem, najlepiej wprowadzić do swojej diety spore ilości warzyw i owoców. To najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak efektywnie chudnąć. Bezpieczna dieta to taka, która pozwala nam zrzucać około 0,5- 1 kg w ciągu tygodnia. Wiele nowych zasad żywienia może wywołać w naszym życiu zamęt. Dlatego też czasem konieczne może okazać się wsparcie dietetyka. Będzie on w stanie ustalić najlepszą i najbardziej odpowiednią dietę pod kątem celu, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Doświadczonych dietetyków można znaleźć za pośrednictwem sieci gabinetów Projekt Zdrowie na stronie https://projektzdrowie.info/.

Kategoria: kuchnia