Dieta cud- czy taka istnieje czy to tylko mit?

Odchudzanie się dla wielu osób jest czymś bardzo trudnym, co wymaga od nich wielu wyrzeczeń. Zdarza się, że niektórzy poszukują wspaniałego produktu, który nagle sprawi, że w znacznie łatwiejszy sposób będzie można zrzucić zbędne kilogramy. Tymczasem, można powiedzieć, że taki produkt nie istnieje, a zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na odchudzanie się jest powolna zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. Taka strategia działania pozwala także zniwelować efekt jo-jo bezpośrednio po skończonym procesie odchudzania.

Dodatkowo, nieocenionym wsparciem podczas odchudzania się jest aktywność fizyczna, która pomaga utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji, ale i która pozwala kończyć każdy dzień w dobrym bilansem energetycznym.  Zastanawiając się, jak efektywnie chudnąć warto więc uwzględnić zarówno dietę jak i regularne treningi.

Jak efektywnie chudnąć? Liczenie kalorii naprawdę pomaga

Zdrowa dieta to szereg zasad i wytycznych, które oczywiście są ważne, ale do odchudzania można też podejść z matematycznego punktu widzenia. Utrata kilogramów ma miejsce w momencie, kiedy pojawia się ujemny bilans energetyczny, a więc kiedy w ciągu dnia spalamy więcej kalorii niż przyjmujemy wraz z pożywieniem.

– W takim przypadku warto zacząć od oszacowania swojego codziennego zapotrzebowania kalorycznego. Podczas jego obliczania trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie jak wiek, płeć, a także prowadzony tryb życia i związaną z nim aktywność fizyczną. Trzeba też oszacować jaka ilość kalorii jest nam codziennie potrzebna do wykonywania wszystkich podstawowych czynności życiowych.

– W momencie, kiedy będziemy już znać potrzebną nam dziennie ilość kalorii- musimy odżywiać się w ciągu dnia w taki sposób, aby bilans energetyczny był na minus. Możemy więc przyjąć dietę zakładającą maksymalną, dzienną ilość kalorii pomniejszoną o około 500 kcal. Kalorie warto liczyć i zapisywać, szczególnie na początku. Kalorie można też dodatkowo spalać poprzez treningi i aktywność fizyczną.

W jaki sposób się odżywiać? Jakie zasady są najważniejsze?

Odpowiednia dieta to przyjmowanie regularnych posiłków w ciągu dnia w odstępach około 3-4 godzin czasu. Warto unikać nadmiernego przejadania się oraz długotrwałych głodówek, które negatywnie wpływają na metabolizm naszego organizmu. Warto także dużo pić- najlepiej około 2 litry w ciągu dnia. Kluczowe jest unikanie słodyczy oraz tłustych i smażonych potraw, które też jednocześnie są bardzo kaloryczne.

Tymczasem, najlepiej wprowadzić do swojej diety spore ilości warzyw i owoców. To najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak efektywnie chudnąć. Bezpieczna dieta to taka, która pozwala nam zrzucać około 0,5- 1 kg w ciągu tygodnia. Wiele nowych zasad żywienia może wywołać w naszym życiu zamęt. Dlatego też czasem konieczne może okazać się wsparcie dietetyka. Będzie on w stanie ustalić najlepszą i najbardziej odpowiednią dietę pod kątem celu, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Doświadczonych dietetyków można znaleźć za pośrednictwem sieci gabinetów Projekt Zdrowie na stronie https://projektzdrowie.info/.