Wiele osób ma fałszywe wrażenie, że jazda po jednym drinku jest OK. Prawda jest taka, że nawet jeden kieliszek wina może sprawić, że będziesz pijany. Na tolerancję alkoholu wpływa wiele czynników. Liczba spożywanych napojów to tylko jeden z nich.

Wino a samochód.

Na przykład wspólne badanie przeprowadzone przez uniwersytety Cornell i Iowa State wykazało, że rozmiar i kształt szklanki może wpływać na to, ile ludzie nalewają w różnych okolicznościach. Każdy uczestnik został poproszony o nalanie za każdym razem tej samej ilości wina, niezależnie od ustawienia. Nikt nie mógł tego zrobić. Do szerokiego kieliszka wlali o 12 procent więcej wina niż do wąskiego. Mieli również tendencję do nalewania więcej wina, gdy pijący trzymał kieliszek, zamiast mieć go na stole.

Indywidualne cechy fizyczne ciała danej osoby również wpływają na tolerancję, w tym wskaźnik masy ciała (BMI), wagę, zawartość alkoholu w napoju, ilość spożywanego alkoholu w określonym przedziale czasowym, a nawet miejsce, w którym doszło do picia.

Wszystko to oznacza, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność bez względu na to, ile piją. Jeden kieliszek chardonnay może wystarczyć, aby spowodować śmiertelny wypadek podczas jazdy po pijanemu.

Jaki jest legalny limit jazdy w Polsce?

W Polsce legalne jest prowadzenie pojazdu z zawartością alkoholu we krwi wynoszącą 0,2 promila lub mniej.
Ale to, co stanowi jazdę pod wpływem alkoholu, to nie tylko gra liczbowa zgodnie z prawem jazdy pod wpływem alkoholu. Osoba, której prowadzenie pojazdu jest wyraźnie upośledzone, nadal może zostać oskarżona o prowadzenie pojazdu pod wpływem, nawet jeśli jej promile nie przekraczają dopuszczalnego limitu.

Czy możesz jechać po jednym kieliszku wina?

To, czy dana osoba może prowadzić po jednym kieliszku wina, zależy od osoby. Ważnym czynnikiem jest zawartość alkoholu w napoju. Jeden kieliszek wina ma ponad dwukrotnie wyższą zawartość alkoholu niż przeciętne piwo (11,6 proc. w porównaniu do 4,5 proc.). Innymi słowy, wypicie jednego kieliszka wina może odpowiadać wypiciu około dwóch i pół piwa, w zależności od wielkości i rodzaju napoju.

Istotną rolę odgrywają również wielkość, waga i metabolizm pijącego. Więksi ludzie zazwyczaj mogą pić więcej. Inną kwestią jest to, ile zjadł przed i podczas picia. Nawet niekontrolowane czynniki, takie jak pochodzenie etniczne, mogą przyczynić się do tolerancji danej osoby.

Poza tym wystawienie na działanie słońca i ciepła może mieć znaczenie. Alkohol odwadnia, co może się pogorszyć w gorących warunkach, w których ludzie również się pocą, na przykład na plaży.

Picie i prowadzenie samochodu nie idą w parze.

Alkohol wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów na kilka sposobów.
Przede wszystkim alkohol:
• osłabia twój osąd
• znacznie spowalnia czas reakcji
• utrudnia skupienie się na jeździe
• wpływa na zdolność kontrolowania samochodu lub prędkości
• zmniejsza koordynację
• hamuje zdolność śledzenia poruszających się obiektów