Co jest bardziej kaloryczne piwo czy wino?

Co jest bardziej kaloryczne, wino czy piwo? W ten sam sposób, w jaki dzieli nas herbata vs kawa i koty vs psy, mamy tendencję do preferowania dwóch ulubionych napojów alkoholowych w kraju – piwa vs wina. Kiedy myślisz o swoich przyjaciołach i rodzinie, są szanse, że wiesz, czy wolą piwo czy wino. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, który z dwóch uwielbianych napojów zawiera więcej kalorii?

Piwo i wino różnią się wyraźnie nie tylko smakiem, ale także wartościami odżywczymi i składnikami. Na tym blogu przyjrzymy się pouczającemu spojrzeniu na różnice w kaloriach między winem a piwem.

Kalorie w winie

Standardowa szklanka wina o pojemności 175 ml z 12% zawiera około 133 kalorii, co odpowiada zjedzeniu trzech herbatników. Wybór rodzaju i koloru wina może mieć jednak duży wpływ na zawartość kalorii – Wino różowe ma średnio około 70 – 80 kalorii na 100 ml, wino białe ma 73 – 83 kalorii na 100 ml, podczas gdy wino czerwone ma zwykle od 75 – 85 kalorii na 100ml.

Można to wytłumaczyć faktem, że czerwone wino ma zwykle wyższą zawartość alkoholu, a wina o wyższej zawartości alkoholu zwykle zawierają więcej kalorii niż wina o niższej zawartości alkoholu.

Kalorie w piwie.

Średnio kufel piwa 5% zawiera około 240 kalorii. Piwo powstaje przy użyciu zbóż i drożdży, a zawartość kalorii może się znacznie różnić w zależności od rodzaju wypijanego piwa – piwa o jaśniejszym kolorze zwykle zawierają mniej kalorii niż ich ciemniejsze odpowiedniki. Dzieje się tak, ponieważ lżejsze piwa mają niższą zawartość alkoholu i mniejszą gęstość składników. Na przykład większość jasnych piw ma zwykle od 60 do 120 kalorii, podczas gdy ciemne piwa mają od 100 do 300 kalorii, ponieważ są bardziej bogate w węglowodany.

Szacuje się, że picie 5 litrów piwa tygodniowo daje 44 200 kcal w ciągu roku, co odpowiada zjedzeniu 221 pączków! Jednak wartość odżywcza piwa przewyższa wartość wina, przy czym piwo często zawiera białko, błonnik, witaminy z grupy B, kwas foliowy i niacynę.

Wniosek

Niestety dla pijących piwo, piwo ma tendencję do wygrywania, jeśli chodzi o zawartość kalorii – dając trochę prawdy wyrażeniu „piwny brzuch”! Średnio pół litra piwa ma o 50% więcej energii niż mały kieliszek wina, co spowoduje, że przytyjesz, jeśli nie będziesz cieszyć się nim z umiarem.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest, a kalorie w winie i piwie mogą się znacznie różnić. Jednak badania przeprowadzone przez University of Texas Southwestern Medical Center wykazały, że wino szybciej niż piwo dostaje się do krwiobiegu – skutecznie powodując, że szybciej się upijasz (ciekawy fakt).

Niezależnie od tego, czy jesteś team piwo, czy team wino, a może kochasz obydwa napoje, istnieje wiele opcji o niższej kaloryczności, które można kupić. Większość tych niskokalorycznych produktów jest również przyjazna dla wegan i nadaje się do diety bezglutenowej.